NZWR - NZGB
Whangarei NZWR - Great Barrier Island NZGB Drugi etap liczy około 60 NM a naszym celem jest lotnisko na wyspie Great Barrier Island. Wyspa położona jest w Zatoce Hauraki w odległości około 90 km na północny wschód od Auckland. Zamieszkuje tam niewielka stała populacja , która żyje bez prądu. Mieszkańcy, którzy nazywają swoją wyspę "barierą", słyną jako najbardziej samotnicze i twarde charaktery w kraju. Great Barrier Island i jej mniejsza siostra Little Barrier Island zawdzięczają swoje nazwy ochronnej funkcji jako spełniają dla Auckland i zatoki. Są one zaporą (barierą) dla silnych wiatrów i złej pogody panujących często na Pacyfiku. Tutejsze plaże są zachwycająco dziewicze, większość lasów pozostała nietknięta , a sama wyspa daje schronienie kilku wyjątkowym gatunkom zwierząt i roślin. Atrakcje turystyczne to piesze wędrówki po wytyczonych szlakach, nurkowania, łowienie ryb, surfowanie. Opuszczając Whangarei startujemy z pasa 24. Poziom lotu - 2600ft. Nasza procedura odlotowa to SID HARBOUR ONE gdyż naszym docelowym punktem nawigacyjnym jest NDB GB (Great Barrier) o częstotliwości 274.0. SID jest bardzo prosty bo po starcie i wykonaniu zakrętu w lewo musimy przechwycić radial 119° od NDB WR 326.0.
Lotnisko w Kerikeri posiada trzy pasy z czego tylko jeden posiada betonową nawierzchnie a pozostałe dwa trawiastą. Startujemy z pasa 33.
Dla tych, którzy nie potrafią przechwycić radiala przy użyciu NDB pozostaje wprowadzenie punktu MAR do GPSa.
Po dotarciu do intersection MAR wykonujemy zakręt w lewo i lecimy w kierunku niewielkiej, zalesionej wysepki. Niestety nie udało mi się ustalić jej nazwy. Jest jednak ona, tak jak większość w tym rejonie, niezamieszkała i posiada niezmiernie strome brzegi, które praktycznie uniemożliwiają jej penetrację. Wysepkę mijamy po jej prawej stronie.
Następnie wykonując lekki zakręt w prawo kierujemy się na Little Barrier Island. Wyspa jest także niezamieszkała jednak posiada miejsca gdzie mogą przycumować łodzie więc znajduje się tu kilka atrakcji turystycznych.
Wyspę mijamy także z jej prawej strony i u jej północnego krańca zakręcamy w prawo zgodnie ze wskazaniem ADF, kierując się na NDB GB 274.0.
NDB GB doprowadzi nas do naszego punktu docelowego czyli lotniska Claris (NZGB) na Great Barrier Island. Lotnisko posiada procedury dolotowe jednak przeznaczone są one dla większych samolotów. My będziemy kierować się na NDB GB. Następnie wykonamy podejście z widocznością do pasa 10.
Po szczęśliwym lądowaniu kołujemy pod jeden z hangarów.
Samo podejście do lądowania nie jest najłatwiejsze gdyż pas położony jest w niewielkiej kotlince i w końcowej fazie kąt zniżania musi być dosyć duży. Nie mamy też świateł do podejścia.
Autor: Stanisław "Stanel" Lisonek Kopiowanie i publikowanie wyłącznie za zgodą autora.