NZUN - NZTG
Paunaui Beach NZUN - Tauranga NZTG Ostatni etap w tej części liczy około 40 NM. Będzie to lot VFR . Polecimy na wysokości 1600ft cały czas wzdłuż wybrzeża mając je po prawej stronie. Po lewej będziemy mieli Bay Of Plenty czyli Zatokę Obfitości. Nazwę zatoce nadał oczywiście James Cook i jego słowa okazały się prorocze przynajmniej jeśli chodzi o uprawę włochatych owoców zwanych kiwi. Te Puke położone 28 km od naszego celu podróży miasta Tauranga zyskało miano "światowej stolicy kiwi". Sama Tauranga jest ważnym ośrodkiem turystycznym i handlowym. Port w Taurandze jest jednym z najbardziej ruchliwych na Nowej Zelandii. Tauranga ma ciekawą historię. Około 150 lat temu zaczął się handel lnem. Misjonarze przybyli w 1838 roku a w 1864, podczas wojen nowozelandzkich, dochodziło w mieście do zaciekłych potyczek w ramach bitwy pod Gate Pa. Podczas jednej z nich maoryski wojownik Hene Te Kirikamu okazał niezwykłe współczucie i dokonał bohaterskiego czynu: gdy usłyszał, że śmiertelnie ranni brytyjscy oficerowie proszą o wodę narażając własne życie, dostarczył ją swoim wrogom.
Zostawmy jednak historię. Lecimy. Startujemy z pasa 05.
Następnie wykonujemy zakręt w prawo i lecimy cały czas wzdłuż wybrzeża. Możemy podziwiać piękną i różnorodną przyrodę Nowej Zelandii.
Gdy miniemy Waihi Beach dalej będziemy lecieć wzdłuż Matakana Island . Jest to długa, 20 kilometrowa wyspa o szerokości 3 km, która ciągnie się do samej Taurangi. Ciekawostką może być to, że liczy ona tylko 225 stałych mieszkańców (dane za rok 2006).
Na wysokości Mayor Island po prawej stronie mijamy miasto Waihi Beach z niewielkim lotniskiem (NZWV).
Po około 20 NM po lewej stronie zobaczymy w oddali wulkaniczną wyspę Mayor Island o wysokości 355 metrów. Twierdzi się, że powstała ona 7000 lat temu.
Ta naturalna "brama" o nazwie Tauranga Entrance jest wejściem do portu a zarazem elementem procedury dolotowej VFR o nazwie Matakana One Arrival. Zgodnie z nią, lecąc wzdłuż wybrzeża Matakana Island w Tauranga Entrance powinniśmy być na wysokości 1500ft.
Do lądowania wybraliśmy pas 07 więc kończąc procedurę podejścia wykonamy lewy "traffic pattern". Po minięciu przesmyku zmieniamy kurs na 250° (downwind)...
Na wyspie znajdują się sady owocowe, plantacje ananasów, farmy i lasy. Piaszczyste plaże gromadzą liczne rzesze surferów. Południowy kraniec wyspy sąsiaduje z Mount Maunganui o wysokości 231 metrów.
Autor: Stanisław "Stanel" Lisonek Kopiowanie i publikowanie wyłącznie za zgodą autora.
...i lecimy w kierunku niewielkiej wysepki przed nami jednocześnie zniżając do 1000ft.
Nad wysepką wykonujemy krótki "base" i przed osiągnięciem stałego lądu wykonujemy lewy zakręt w kierunku pasa.
Teraz pozostał nam bardzo prosty "final" bo Tauranga to lotnisko z prawdziwego zdarzenia - długi, betonowy pas no i światła PAPI do podejścia.
Po wylądowaniu kołujemy na parking dla GA.