NZRU - NZPM
Waiouru NZRU - Palmerston North NZPM Kolejny etap to lot z Waiouru do Palmerston North. Odległość w linii prostej to 52,5 NM, my troszkę nadłożymy drogi ale powinniśmy zmieścić się w 75 NM. Uwzględnijmy to przy planowaniu ilości paliwa. Docelowe Palmerston North to kwitnący ośrodek a zarazem stolica rolniczego regionu Manawatu. Jego maoryska nazwa , Te Marae o Hine, oznacza “dziedziniec córki pokoju” i upamiętnia przywódczynię plemienia Te Rangorito, która działała na rzecz zakończenia wojny plemiennej w początkach osadnictwa europejskiego. W miejscowości tej mieści się New Zealand Rugby Museum gdzie zgromadzone są najróżniejsze przedmioty związane z narodowym sportem Nowej Zelandii, rugby. Są tutaj historyczne bluzy, buty, gwizdki itp. Specjalny dział poświęcony jest All Blacks czyli reprezentacji kraju. W odległości kilkunastu mil na północny zachód, w Ohakea, mieści się Royal New Zealand Air Force Base (RNZAF) z siedzibą 74 Dywizjonu Sił Powietrznych NZ. Znajduje się tam także Airforce Museum z wieloma eksponatami starych samolotów. Ruszamy do naszego lotu. Poziom lotu 3500 ft. Nawigować będziemy w oparciu o punkty orientacyjne na trasie i NDB PM 258 KHz. Po starcie lecimy kursem 134° wzdłuż State Highway 1 czyli tamtejszej “jedynki”.  Drogę łatwa znależć gdyż obok niej biegnie linia kolejowa The North Island Main Trunk (NIMT). Po około 15 NM powinniśmy przelatywać nad Taihape. Jest to mała mieścina Wyspy Północnej reklamująca się jako światowa stolica kalosza. Co roku, w marcu, miasteczko organizuje wielki festyn – Gumboot Day, którego główną atrakcją jest rzut kaloszem (mniej formalnie‚ rzut gumiakiem’) na odległość. W 2013 powołano nawet Nowozelandzkie Stowarzyszenie Rzutu Butem, które ma wprowadzić Nową Zelandię na światowy poziom i pozwoli brać udział w międzynarodowych rozgrywkach. Po minięciu Taihape cały czas trzymamy się SH 1 aż zobaczymy wijące się koryto rzeki Rangitikei. Następnie lecimy wzdłuż Rangitikei River. Obok rzeki biegnie SH 1 i NIMT więc nie powinniśmy zabłądzić. W odległości około 35 NM od Waiouru dorga będzie się rozwidlać w prawo będzie dalej SH 1 a w lewo SH 54 czyli Cheltenham Hunterville Road. Teraz możemy polecieć wzdłuż SH 54, która zaprowadzi nas do Palmerston lub posłuzyć sie wskazaniami NDB PM. Ja rekomnduję to drugie rozwiązanie.
Ostatnie ustalenia i za chwilę startujemy.
The North Island Main Trunk (NIMT) jest główną linią kolejową North Island. Łączy ona Wellington, stolicę kraju, z największym miastem Auckland. Ma 681 kilometrów długości i w większości jest zelektryfikowana. Pierwszy odcinek otwarto w 1873 roku a budowę zakończono w 1908. Zdolność operacyjną całości osiagnięto w 1909. W pierwszych latach trasę pokonywano w ponad 20 godzin. Obecnie The Northern Explorer jedzie około 11 godzin. NIMT uzważana jest za “cud inżynierii” ze względu na liczne wiadukty, tunele i spiralne ułożenie torów tak aby pokonać różnice wysokości z nachyleniem umożliwiającym pokonanie ich przez lokomotywy parowe.
Po lewej mijamy miasteczko Waiouru, pod nami SH1 i NIMT.
Zaraz po starcie mamy wspaniały widok na Mount Ruapehu.
Taihape ma swoje lotnisko - NZVR.
Jest Rangitikei – jedna z większych rzek w Nowej Zelandii. Długość jej wynosi 241 km. Źródło rzeki znajduje się na południowy wschód od jeziora Taupo w Kaimanawa Range. Uchodzi do Morza Tasmana, 40 km na południowy wschód od Wanganui.
Zbliżamy się do Taihape gdzie fruwają gumiaki.
Autor: Stanisław "Stanel" Lisonek Kopiowanie i publikowanie wyłącznie za zgodą autora.
Kurs na NDB PM, który wyprowadzi nas prosto na lotnisko w Palmerton.
Przed nami lotnisko w Palmerston North. Zniżamy do 2000 ft. Wybieramy pas i wykonujemy traffic pattern. Ambitniejsi mogą pokusić się o wykręcenie procedurki VOR/DME.
Wybrałem asfaltowy pas 25. Obok jest także krótszy pas trawiasty.
Na ziemi ruch duży bo lotnisko ma status międzynarodowego.