NZRO - NZAP
Rotorua NZRO - Taupo NZAP W kolejnym etapie będziemy dalej podróżować w kierunku południowym. Nasz cel to lotnisko Taupo usytuowane nad jeziorem o tej samej nazwie. Taupo to skrót od Taupo-nui-Tia (wielka peleryna Tia). To największe w Nowej Zelandii jezioro o powierzchni ok. 608 km2 odkrył znany nam już eksplorator z pirogi Te Arawa. Jezioro jest najsławniejszym na świecie miejsce połowów pstrąga tęczowego, sięgających 500 tys. ton rocznie. Ten odcinek, o długości 40 NM, pokonamy na wysokości 4000ft. Lotnisko w Taupo leży na wysokości 1332ft. Nawigację będziemy prowadzić o NDB AP o częstotliwości 230.00 oraz DME AP - częstotliwość 116.70. Możemy wybrać dwie drogi - przyjąć kurs prosto na NDB AP lub po około 15 NM od Rotorua lecieć nad rzeką Waiakato, która znajduje swoje ujście w jeziorze Taupo.
Startujemy z pasa 18 i przyjmujemy kurs 175° na NDB AP
Wznosząc się po starcie po prawej stronie pozostawimy miasto Rotorua…
Dolatując do Waikato River lecimy dalej wzdłuż jej koryta. Rzeka wije się malowniczymi zakolami wśród bardzo urozmaiconego krajobrazu.
Kontynuując lot obserwujemy liczne wypiętrzenia i podwyższanie się wysokości terenu.
...po lewej stronie możemy podziwiać skupisko przepięknych wulkanicznych jezior .
Już widać lotnisko. Wykonujemy zakręt w lewo i podejście z widocznością do pasa 17 (kurs pasa 174°).
Lądujemy i kołujemy na miejsce postojowe.
Docieramy w pobliże jeziora Taupo. Nie będziemy dolatywać do samego ujścia rzeki ale wypatrujmy po lewej stronie świateł podejścia na lotnisku.
Autor: Stanisław "Stanel" Lisonek Kopiowanie i publikowanie wyłącznie za zgodą autora.