NZKK - NZWR
Kerikeri NZKK - Whangarei NZWR Naszą podróż rozpoczynamy w Kerikeri położonym nad Bay Of Islands czyli Zatoką Wysp. Region ten z 5-tysięczną populacją to żyzne tereny gdzie uprawia się najlepsze nowozelandzkie cytrusy i owoce podzwrotnikowe, w tym oczywiście kiwi. Doskonale prosperują tu także centra rękodzieła i chałupnictwa. Nad zatoką stoją dwa najstarsze budynki Nowej Zelandii. Kemp House zbudowany w 1822 roku z ciętego ręcznym piłami drewna kauri i totara. Drugi to Old Stone Store wzniesiony przez misjonarzy w 1883 roku z grubo ciosanych kamieni, żeby mógł chronić ich towary podczas ataków tubylców. Region , ze względu na oferowane atrakcje, przyciąga liczne rzesze turystów. Ich głównym miejscem pobytu jest Paihia położona nad sama zatoką. Nasza trasa z Kerikeri do Whangarei liczy niecałe 40 NM, polecimy na wysokości 2600 ft defaultową Cessną 172 z FSX. Aby dotrzeć do celu po starcie lecimy kursem 125° lub nawigujemy na NDB SF (Whangarei) - częstotliwość 366.0.
Lotnisko w Kerikeri posiada trzy pasy z czego tylko jeden posiada betonową nawierzchnie a pozostałe dwa trawiastą. Startujemy z pasa 33.
Zgodnie z procedurą HOBSON ONE DEPARTURE po starcie lecimy kursem pasa do wysokości 1200 ft a następnie wykonujemy zakręt w prawo na kurs na NDB SF. W przypadku startu z pasa 15 wznosimy się na 1100 ft a zakręt na docelowy kurs wykonujemy w lewo.
Po wejściu na pułap 2600 ft zboczymy trochę z planowanej trasy i spróbujemy obejrzeć po drodze wspomnianą wyżej Paihia oraz jedną z największych tutejszych atrakcji Hole In The Rock. Aby znaleźć Paihia wykonajmy zakręt w lewo i polećmy kursem do wybrzeża.
Paihia usytuowana jest w jednej z licznych zatoczek ale niestety nie uwzględniono tego w scenerii . Jedyny ślad tego miejsca to piękna niebieska woda w zatoczce. Druga atrakcja to Hole In The Rock czyli Dziura w Skale. O co chodzi pokazuje zdjęcie obok.
Aby znaleźć Hole In The Rock musimy dolecieć na koniec wąskiego cypla, którego podstawa znajduje się w rejonie Paihia. Screen obok.
Niestety i tego miejsca nie uwzględniono w scenerii. Wygląda ono jak obok.
Teraz już kierując się wskazaniami ADF lecimy prosto na nasze docelowe lotnisko w Whangarei. Whangarei to 60-tysięczne miasto z głębokim portem morskim, hutą szkła, cementownia i rafinerią ropy. Na miasto można popatrzeć z Mount Parahaki o wysokości 241 m (wzgórze po lewej stronie na screenie).
Lotnisko w Whangarei położone jest na niewielkim półwyspie o nazwie Stevens Point. Do lądowania i startu mamy do wyboru dwa pasy. Ponad 1000 metrowy, betonowy 06/24 i o połowę krótszy, trawiasty 14/32.
Ja wybrałem krótki lądując kursem 140° i nawigując w oparciu o NDB WR 326.0 i DME 117.3. Podchodząc do lądowania należy cały czas utrzymywać kurs pasa gdyż takie są wymogi związane z przestrzeganiem norm hałasu nad miastem.
Po wylądowaniu kołujemy na niewielką płytę postojową.
Autor: Stanisław "Stanel" Lisonek Kopiowanie i publikowanie wyłącznie za zgodą autora.