NZGB - NZUN
Tautanga NZGB - Paunaui Beach NZUN Trzeci etap to odcinek o długości 50 NM a naszym celem jest Paunai Beach malownicze miasteczko położone na wschodnim brzegu półwyspu Coromandel. Razem z bliźniaczym Tairua są centrum sportów wodnych i wypoczynku. Doskonałe warunki znajdą tutaj szczególnie surferzy. Nawigować możemy lecąc wzdłuż wybrzeża lub w oparciu o GPS. Polecimy na wysokości 2600 ft.
Po starcie z pasa 10 wykonujemy zakręt w prawo. Całą trasę będziemy lecieć wzdłuż wybrzeża mając je po prawej stronie. Zaraz po wykonaniu pierwszego zakrętu miniemy port na Great Barrier.
Lecąc dalej i opuszczając Great Barrier zobaczymy przed nami po prawej stronie półwysep Coromandel z cyplem o nazwie Moehau Range.
...a następnie Mercury Bay (Zatoka Merkurego) z miastem i portem Whitianga widocznym po prawej stronie screena.
Nasz kolejny punkt orientacyjny to Mercury Islands (Wyspy Merkurego), które będziemy mieli po lewej stronie...
Polecimy wzdłuż jego brzegu.
Pauanui Beach leży na brzegu wąskiej zatoczki, która stanowi ujście rzeki Tairua. Na przeciwległym brzegu zatoki znajduje się miejscowość o tej samej nazwie.
Lotnisko w Pauanui Beach jest absolutnym ewenementem bo leży w środku miasta i dzieli je na dwie części.
Na przeciwnym brzegu zatoki znajduje się historyczne miejsce o nazwie Cook's Beach gdzie w listopadzie 1796 roku Cook po raz pierwszy zawiesił na terytorium Nowej Zelandii flagę Wielkiej Brytanii, roszcząc prawo do tego terytorium w imieniu króla Jerzego III. Zbliżając się do Pauanui lecimy już nad lądem cały czas utrzymując wysokość lotu 2600 ft.
Autor: Stanisław "Stanel" Lisonek Kopiowanie i publikowanie wyłącznie za zgodą autora.
Powoduje to, że na terenie lotniska bardzo często znajdują się osoby postronne co wymaga od pilotów szczególnej uwagi i ostrożności. Stosowne uwagi znajdują się nawet na mapach lotniczych. "While pedestrian traffic is prohibited on the airfield, people often ignore the warnings. Pedestrians and dogs may cross or stray onto the airfield at any time, especially during the evening. Vehicles may be on the airfield carrying out routine inspections early morning during holiday periods and grass mowing at other times."
Kierunki pasa to 050° i 230°. My będziemy lądować na pasie 05 czyli w kierunku do morza gdyż wiatr wieje tam zwykle w kierunku do lądu. Dolatując do Tairua wykonujemy zakręt w prawo na kurs 230° i lecimy nim 2 minuty. Utrzymujemy wysokość 2500ft gdyż nawrót na kurs 050° wykonamy nad wzgórzem o nazwie The Pinnacles o wysokości 773 metrów.
Po wejściu na kurs pasa musimy utrzymywać odpowiedni duży kąt schodzenia aby nie "przestrzelić" i nie zakończyć lotu w wodzie..
Pas jest trawiasty i nie jest wyposażony w światła do podejścia.
Po szczęśliwym lądowaniu kołujemy na miejsce postojowe.