CYZT - CYBD
CYZT - CYBD Tym razem proponuję trasę przebiegającą wzdłuż wybrzeża jednej z prowincji Kanady - Kolumbii Brytyjskiej. Lot będziemy odbywali nad jej częścią nazywaną Coastal Rain Forest stanowiącą jedną z istotniejszych części ekosystemu Vancouver. Polecimy z Port Hardy (CYZT) do urokliwie położonej miejscowości o wdzięcznej nazwie Bella Coola (CYBD). Port Hardy czy Harding, jak go nazywają miejscowi, usytuowany jest na północno-wschodnim krańcu wyspy Vancouver w odległości 185 NM od miasta o tej samej nazwie. Ta niewielka miejscowość słynie z doskonałych miejsc do połowu łososi a do portu zawijają statki wycieczkowe przewożące turystów odwiedzających Alaskę. W wodach Pacyfiku otaczająch wyspę występują orki (Killer Whale), które stanowia dodatkową atrakcję dla turystów. Bella Coola położona jest w dolinie i nad rzeką o tej samej nazwie nad zatoczką North Bentick Arm stanowiącą odnogę Burke Channel. Nazwa pochodzi od autochtonicznego plemienia Nuxalk (nuchalk), które było także nazywane Bella Coola lub Bellacoola. Ciekawostką jest to, że w początkach XX wieku prawie połowę mieszkańców tego rejonu stanowili osadnicy z Norwegii i ich potomkowie. Byli to luteranie, którzy przybyli tutaj z Minnesoty w 1890 roku. Założyli oni miasteczko Hagensborg położone niedaleko Bella Coola.
Trasa : CYZT - CYBD
Samolot : jedno lub dwusilnikowy GA wyposażony w uzrądzenia pokładowe VOR i DME. Ponieważ jak mówią "bush piloci" - "No floats no fun" warto wybrać samolot wyposażony w pływaki i wystartować i lądować na wodzie.
Nawigacja : VOR YZT 112.00
Wysokość lotu : 3500 ft Ponieważ pogoda w tym rejonie jest bardzo niepewna i zmienna, podczas mgły czy bardzo niskiego zachmurzenia można obniżyć poziom lotu gdyż trasa przebiega wyłącznie nad wodą. Nawigację będziemy prowadzili wyłącznie w oparciu o radiale i odległości od VOR YZT więc musimy posiadać umiejętność nastawu, odczytu i ich przechwytywania.
Plan lotu Po starcie przechwytujemy radial 311° od YZT i lecimy nim na odległość 41.5 NM od YZT.
Następnie wykonujemy zakręt w prawo na kurs 336° i lecim nim do przechwycenia radiala 321° od YZT co powinno nastąpić 75 NM od YZT. Teraz w prawo na kurs 038° do radiala 325° w odległości 77.5 NM od YZT. Tutaj w prawo kursem 064° do radiala 328° w odległości 77.4 NM od YZT. Teraz w lewo na kurs 356° do przechwycenia radiala 331° co powinno nastąpić 85.5 NM od YZT. Następnie w prawo na kurs 034° do radiala 341° w odległości 98.3 NM od YZT.
Dalej w prawo na kurs 073° do radiala 345° w odległości 98.9 NM od YZT. Tutaj w prawo na kurs 026° i rozpoczynamy zniżanie do 1500 ft.
W trakcie zniżania stracimy sygnał z VOR YZT i dalej nawigujemy w oparciu o parametry kursu i długość przebytego odcinka, którą wyliczamy na podstawie prędkości i czasu lotu.
Kursem 026° lecimy 3.5 NM i wykonujemy zakręt w prawo na kurs 050°, którym lecimy 4.5 NM. Następnie w prawo na kurs 106° i po 2.5 NM w lewo na kurs 051°. Jeżeli wszystko zrobiliśmy prawidłowo i nie rozbiliśmy się o otaczające nas góry to powinniśmy ujrzeć przed nami lotniko w Bella Coola.
Wykonujemy podejście z widocznością do pasa 04 lub wykonujemy krąg do podejścia na pas 22. Po wylądowaniu najlepiej zaparkować na moim ulubionym miejscu obok niedźwiedzia.
Autor: Stanisław "Stanel" Lisonek Kopiowanie i publikowanie wyłącznie za zgodą autora.